Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xsv/public_html/068.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Tradycja 12 dań wigilijnych

Symbolika i znaczenie 12 potraw

Okazuje się, iż Polska jest jedynym krajem na całym globie ziemskim, gdzie święta Bożego Narodzenia celebruje się tak uroczyście. Tradycyjne zwyczaje i obyczaje świąteczne są przez nas- Polaków, bardzo mocno pielęgnowane i podtrzymywane zwłaszcza, na terenach wiejskich, gdzie ludzie w szczególny sposób cenią sobie wartości, takie jak Bóg, rodzina, historia i tradycja.

Na wigilijnym stole, co roku, pojawia się 12 potraw. Zajadamy się nimi ze smakiem. Niemniej jednak, bardzo często zapominamy, a wręcz nie zdajemy sobie sprawy z tego, że ich ilość oraz zawartość, to nie przypadek. 12 dań świątecznych oraz produkty, które wchodzą w ich skład mają bowiem swoje odwieczne znaczenie. Niosą ze sobą pewien przekaz, o czym warto wiedzieć.

Jak pokazują karty historii, od zawsze, potrawy świąteczne miały prosty charakter, co ważniejsze, były daniami postnymi, a ich ilość świadczyła o zamożności rodziny, tudzież całego regionu. Zazwyczaj więc, stoły zastawione były bardzo obficie, ale bywało i tak, że trzeba domownicy musieli zadowolić się jedynie skibką czerstwego chleba i kubkiem mleka.

Wieczerza wigilijna, to niekoniecznie 12 różnych potraw. Wieczerza wigilijna, to potrawy przygotowane na bazie 12 różnych produktów. Zaś, sama ich liczba-  magiczna dwunastka niekoniecznie oznacza ilość miesięcy w roku, jak twierdzą niektórzy, lecz liczbę apostołów- najwierniejszych, najbardziej oddanych uczniów Chrystusa.

Bezmięsne dania wigilijne– dlaczego?

Wierzymy, że noc przyjścia na świat Syna Bożego- Jezusa Chrystusa, to noc cudów. Stąd nasze przekonanie, że w wigilijny wieczór zwierzęta przemawiają ludzkim głosem. Tym samym, stają się one równe człowiekowi zatem, nie mogą być jego strawą. Wyjątkiem jest ryba, którą nie traktuje się jako pokarm mięsny choć, tak naprawdę jest to kwestia sporna.

SYMBOLIKA NIEKTÓRYCH PRODUKTÓW SPOŻYWANYCH W CZASIE ŚWIĄT:

RYBA, ma znaczenie religijne- jest symbolem chrztu, zmartwychwstania, nieśmiertelności, odrodzenia; ZIARNA ZBÓŻ są źródłem życiodajnej mocy; WYPIEKI MĄCZNE zapewniają pomyślność i obfite zbiory; KAPUSTA daje siłę, GROCH chroni przed chorobami, w połączeniu zaś, gwarantują urodzaj; GRZYBY pozwalają połączyć się ze światem umarłych; MAK, to symbol płodności, a CHLEB dobrobytu; OPŁATEK, którym dzielimy się z bliskimi, to znak miłości i pojednania, przebaczenia i zapomnienia tego, co było złe.